FileBird - en to sv translation catalogue (190 entries)

en: FileBird Folder
sv: Mappen FileBird

en: Import categories to FileBird
sv: Importera kategorier till FileBird

en: We found you have %1$s categories you created from <strong>%2$s</strong> plugin. Would you like to import it to <strong>FileBird</strong>?
sv: Vi fann att du har %1$s kategorier som du har skapat från <strong>%2$s</strong> plugin. Vill du importera den till <strong>FileBird</strong>?

en: Import Now
sv: Importera nu

en: No, thanks
sv: Nej tack

en: Success
sv: Lyckades

en: success
sv: lyckades

en: validation failed
sv: validering misslyckades

en: Successfully wiped.
sv: Framgångsrikt torkas.

en: Successfully cleared.
sv: Har rensats.

en: Please try again.
sv: Vänligen försök igen.

en: Congratulations! We imported successfully %d folders into <strong>FileBird.</strong>
sv: Grattis! Vi har importerat mapparna %1$d till <strong>FileBird.</strong>

en: Already Updated
sv: Redan uppdaterad

en: This folder ID does not exist, please check again.
sv: Det här mapp-ID:t finns inte, kontrollera igen.

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Give FileBird a review
sv: Ge FileBird en recension

en: Thank you for choosing FileBird. We hope you love it. Could you take a couple of seconds posting a nice review to share your happy experience?
sv: Tack för att du väljer FileBird. Vi hoppas att du älskar det. Kan du ta ett par sekunder utstationering en trevlig recension för att dela din lyckliga upplevelse?

en: We will be forever grateful. Thank you in advance ;)
sv: Vi kommer att vara evigt tacksamma. Tack på förhand ;)

en: Rate now
sv: Betygsätt nu

en: Later
sv: Senare

en: Already did
sv: Redan har

en: Activate your license for automatic updates
sv: Aktivera licensen för automatiska uppdateringar

en: Could not use this purchase code for your domain.
sv: Det gick inte att använda den här inköpskoden för din domän.

en: Could not verify your domain.
sv: Det gick inte att verifiera domänen.

en: Please active license to update.
sv: Aktiv licens att uppdatera.

en: Invalid action
sv: Ogiltig åtgärd

en: folder_id is missing.
sv: folder_id saknas.

en: Required fields are missing.
sv: Obligatoriska fält saknas.

en: Validation failed
sv: Validering misslyckades

en: Create your first folder for media library now.
sv: Skapa din första mapp för mediebibliotek nu.

en: Get Started
sv: Kom igång

en: FileBird 4 Update Required
sv: FileBird 4 Uppdatering krävs

en: You're using the new FileBird 4. Please update database to view your folders correctly.
sv: Du använder den nya FileBird 4. Uppdatera databasen för att visa mapparna korrekt.

en: Update now
sv: Uppdatera nu

en: Your request can't be processed.
sv: Det går inte att behandla din begäran.

en: All Folders
sv: Alla mappar

en: Uncategorized
sv: Okategoriserad

en: Please choose folder
sv: Välj mapp

en: A folder with this name already exists. Please choose another one.
sv: Det finns redan en mapp med det här namnet. Välj en annan.

en: Can't delete folder, please try again later
sv: Det går inte att ta bort mappen, försök igen senare

en: Folder tree has been updated.
sv: Mappträdet har uppdaterats.

en: No media files found.
sv: Inga mediafiler hittades.

en: New Folder
sv: Nytt ärende

en: Delete
sv: Radera

en: Folders
sv: Mappar

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Paste
sv: Klistra in

en: Download
sv: Ladda ner

en: Download (Pro version)
sv: Ladda ner (Pro-version)

en: Loading
sv: Laddar

en: Generating download link...
sv: Genererar nedladdningslänk...

en: Successfully moved
sv: Har flyttats

en: Unsuccessfully moved
sv: Utan framgång flyttad

en: Successfully deleted!
sv: Framgångsrikt raderat!

en: Can't delete!
sv: Det går inte att ta bort!

en: Save
sv: Spara

en: Folder
sv: Mapp

en: Folder name...
sv: Mappnamn...

en: Enter folder name...
sv: Ange mappnamn...

en: Are you sure you want to delete
sv: Är du säker på att du vill radera

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Those files will be moved to <strong>Uncategorized</strong> folder.
sv: Filerna flyttas till mappen <strong>Okategoriserad.</strong>

en: You are editing another folder! Please complete the task first!
sv: Du redigerar en annan mapp! Vänligen slutföra uppgiften först!

en: Sort Folders
sv: Sortera mappar

en: Delete Folder
sv: Ta bort mapp

en: Sort Files
sv: Sortera filer

en: Bulk Select
sv: Massval

en: All Files
sv: Alla filer

en: Previous folder selected
sv: Föregående mapp markerad

en: Rename
sv: Byt namn

en: Are you sure you want to delete this folder? Those files will be moved to <strong>Uncategorized</strong> folder.
sv: Vill du ta bort den här mappen? Filerna flyttas till mappen <strong>Okategoriserad.</strong>

en: Sort Ascending
sv: Sortera stigande

en: Sort Descending
sv: Sortera fallande

en: Reset
sv: Återställ

en: By Name
sv: Vid Namn

en: Name Ascending
sv: Namn stigande

en: Name Descending
sv: Namn Fallande

en: By Date
sv: Efter datum

en: Date Ascending
sv: Datum stigande

en: Date Descending
sv: Datum Fallande

en: By Modified
sv: Efter ändrad

en: Modified Ascending
sv: Ändrad stigande

en: Modified Descending
sv: Ändrad fallande

en: By Author
sv: Efter författare

en: Author Ascending
sv: Författare stigande

en: Author Descending
sv: Fallande författare

en: By Title
sv: Efter rubrik

en: Title Ascending
sv: Titel (stigande)

en: Title Descending
sv: Titel (fallande)

en: Skip & Deactivate
sv: Hoppa över och inaktivera

en: Deactivate
sv: Avaktivera

en: Thank you so much!
sv: Tack så mycket!

en: It doesn't have the features I'm looking for.
sv: Den har inte de funktioner jag letar efter.

en: Not work with my theme or other plugins.
sv: Inte arbeta med mitt tema eller andra plugins.

en: Found another plugin that works better.
sv: Hittade en annan plugin som fungerar bättre.

en: Don't know how to use it.
sv: Jag vet inte hur man använder den.

en: This is just temporary, I will use it again.
sv: Detta är bara tillfälligt, jag kommer att använda den igen.

en: Other
sv: Annat

en: Which features please?
sv: Vilka funktioner tack?

en: Please tell us which one
sv: Tala om för oss vilken

en: Please read FileBird documentation <a target="_blank" href="https://ninjateam.gitbook.io/filebird/">here</a> or <a target="_blank" href="https://ninjateam.org/support/">chat with us</a> if you need help
sv: Läs FileBird dokumentation <a target="_blank" href="https://ninjateam.gitbook.io/filebird/">här</a> eller <a target="_blank" href="https://ninjateam.org/support/">chatta med oss</a> om du behöver hjälp

en: Please <a target="_blank" href="https://ninjateam.org/support/">ask for support here</a>, we will fix it for you.
sv: Be <a target="_blank" href="https://ninjateam.org/support/">om stöd här,</a>vi kommer att fixa det åt dig.

en: Please share your thoughts...
sv: Vänligen dela dina tankar ...

en: Want a better FileBird?
sv: Vill du ha en bättre FileBird?

en: Sorry to see you walk away, please share why you want to deactivate FileBird?
sv: Ledsen att se dig gå iväg, vänligen dela varför du vill inaktivera FileBird?

en: Folder Limit Reached
sv: Mappgränsen har nåtts

en: <p>FileBird Lite version supports up to 10 folders.<br>Please upgrade to have unlimited folders and other premium features!</p>
            <ul class="fbv-in_feature">
              <li>Unlimited Folders</li>
              <li>Sort Files / Folders</li>
              <li>Compatible with Premium Page Builders <span id="fbv-pagebuilder" class="njn-i"><svg viewBox="0 0 192 512"><path fill="currentColor" d="M20 424.229h20V279.771H20c-11.046 0-20-8.954-20-20V212c0-11.046 8.954-20 20-20h112c11.046 0 20 8.954 20 20v212.229h20c11.046 0 20 8.954 20 20V492c0 11.046-8.954 20-20 20H20c-11.046 0-20-8.954-20-20v-47.771c0-11.046 8.954-20 20-20zM96 0C56.235 0 24 32.235 24 72s32.235 72 72 72 72-32.235 72-72S135.764 0 96 0z"></path></svg></span></li>
              <li>Get Fast Updates</li>
              <li>Premium Technical Support</li>
              <li>One-time Payment</li>
              <li>30-day Refund Guarantee</li>
            </ul>
sv: <p>FileBird Lite-versionen stöder upp till 10 mappar.<br>Vänligen uppgradera för att ha obegränsade mappar och andra premiumfunktioner!</p>
            <ul class="fbv-in_feature">
              <li>Obegränsade mappar</li>
              <li>Sortera filer/mappar</li>
              <li>Kompatibel med Premium Page Builders<span id="fbv-pagebuilder" class="njn-i"><svg viewbox="0 0 192 512"><path fill="currentColor" d="M20 424.229h20V279.771H20c-11.046 0-20-8.954-20-20V212c0-11.046 8.954-20 20-20h112c11.046 0 20 8.954 20 20v212.229h20c11.046 0 20 8.954 20 20V492c0 11.046-8.954 20-20 20H20c-11.046 0-20-8.954-20-20v-47.771c0-11.046 8.954-20 20-20zM96 0C56.235 0 24 32.235 24 72s32.235 72 72 72 72-32.235 72-72S135.764 0 96 0z"></path></svg></span></li>
              <li>Få snabba uppdateringar</li>
              <li>Premium teknisk support</li>
              <li>Engångsbetalning</li>
              <li>30 dagars återbetalningsgaranti</li>
            </ul>

en: Including Divi, Fusion, Thrive Architect, WPBakery...
sv: Inklusive Divi, Fusion, Thrive Architect, WPBakery...

en: Upgrade to FileBird Pro now
sv: Uppgradera till FileBird Pro nu

en: Success.
sv: Lyckades.

en: Congratulations. Successfully imported!
sv: Grattis. Har importerat!

en: Go To Media
sv: Gå till media

en: You're using the new FileBird 4. Please import database to view your folders correctly.
sv: Du använder den nya FileBird 4. Importera databasen för att visa mapparna korrekt.

en: Import now
sv: Importera nu

en: Import failed. Please try again or <a href="https://ninjateam.org/support" target="_blank">contact our support</a>.
sv: Importen misslyckades. Försök igen eller <a href="https://ninjateam.org/support" target="_blank">kontakta vår support.</a>

en: Please enter your Purchase Code.
sv: Ange din inköpskod.

en: Please enter your Personal Access Token or get one.
sv: Ange din personliga åtkomsttoken eller skaffa en.

en: Can not active your License, please try again.
sv: Det går inte att aktivt använda licensen.

en: Settings
sv: Inställningar

en: FileBird Settings
sv: Inställningar för FileBird

en: Select a default startup folder:
sv: Välj en standardstartmapp:

en: Auto sort files by:
sv: Sortera filer automatiskt efter:

en: Default
sv: Standard

en: Settings saved
sv: Inställningar sparade

en: Failed to save settings. Please try again!
sv: Det gick inte att spara inställningarna. Försök igen!

en: Unlock new features
sv: Lås upp nya funktioner

en: To use FileBird folders with your current page builder/plugin, please upgrade to PRO version.
sv: Uppgradera till PRO-versionen om du vill använda FileBird-mappar med din nuvarande sidbyggare/plugin.

en: Do more with FileBird PRO
sv: Gör mer med FileBird PRO

en: You're using a third party plugin, which is supported in FileBird PRO. Please upgrade to browse files faster and get more done.
sv: Du använder ett plugin från tredje part, som stöds i FileBird PRO. Uppgradera för att bläddra i filer snabbare och få mer gjort.

en: Go Pro
sv: Skaffa Pro

en: View details.
sv: Visa detaljer

en: Turn off for 7 days
sv: Stäng av i 7 dagar

en: Collapse
sv: Minimera

en: Expand
sv: Expandera

en: Uploaded
sv: Uppladdat

en: Less than a min
sv: Mindre än en minut

en: Total size
sv: Total storlek

en: View details
sv: Visa detaljer

en: More information about %s
sv: Mer information om %s

en: Check for updates
sv: Kontrollera om det finns uppdateringar

[ctx: the plugin title]
en: The %s plugin is up to date.
sv: Detta %s tillval har senaste version.

[ctx: the plugin title]
en: A new version of the %s plugin is available.
sv: Det finns en ny version av %s tillval tillgänglig.

[ctx: the plugin title]
en: Could not determine if updates are available for %s.
sv: Det gick inte att avgöra om det finns tillgängliga uppdateringar för %s.

en: Unknown update checker status "%s"
sv: Okänd uppdatering kontrollera status "%s"

en: There is no changelog available.
sv: Det finns ingen ändringslogg tillgänglig.

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: FileBird
sv: FileBird (filbird)

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Activation
sv: Aktivering

en: Update Database
sv: Uppdatera databas

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Import
sv: Importera

en: Congratulations! 🎉
sv: Grattis! 🎉

en: Your FileBird Pro was activated!
sv: Din FileBird Pro aktiverades!

en: Starting a new site? <a href="https://1.envato.market/Get-FileBird" class="njt-fb-purchase-more">Buy another license</a>.
sv: Starta en ny webbplats? <a href="https://1.envato.market/Get-FileBird" class="njt-fb-purchase-more">Köp en annan licens</a>.

en: To activate FileBird, please sign in to Envato and accept a few permissions.
sv: Om du vill aktivera FileBird loggar du in på Envato och accepterar några behörigheter.

en: This helps verify your license.
sv: Detta hjälper till att verifiera din licens.

en: By activating FileBird, you’ll have:
sv: Genom att aktivera FileBird har du:

en: Auto-update to the latest version
sv: Uppdatera automatiskt till den senaste versionen

en: Premium Technical Support
sv: Teknisk premiumsupport

en: Live Chat 1-1 on Facebook for any questions
sv: Livechatt 1-1 på Facebook för eventuella frågor

en: Login with Envato
sv: Logga in med Envato

en: REST API
sv: REST-API

en: An API to run Get folders & Set attachments
sv: Ett API för att köra Hämta mappar & ange bifogade filer

en: Please see FileBird API for developers <a target="_blank" href="https://ninjateam.gitbook.io/filebird/api">here</a>.
sv: Se FileBird API för utvecklare <a target="_blank" href="https://ninjateam.gitbook.io/filebird/api">här</a>.

en: API key
sv: API-nyckel

en: Generate
sv: Generera

en: Import to FileBird
sv: Importera till FileBird

en: Import categories/folders from other plugins. We import virtual folders, your website will be safe, don't worry ;)
sv: Importera kategorier/mappar från andra insticksprogram. Vi importerar virtuella mappar, din webbplats kommer att vara säker, oroa dig inte ;)

en: Enhanced Media Library plugin by wpUXsolutions
sv: Förbättrad Media Library plugin av wpUXsolutions

en: We found you have <strong>(%1$s)</strong> categories you created from <strong>Enhanced Media Library</strong> plugin.
sv: Vi fann att du har <strong>(%1$s)</strong> kategorier som du skapat från <strong>Enhanced Media Library</strong> plugin.

en:  Would you like to import to <strong>FileBird</strong>?
sv: Vill du importera till <strong>FileBird?</strong>

en: WordPress Media Library Folders by Max Foundry
sv: WordPress Media Library Mappar av Max Foundry

en: We found you have <strong>(%1$s)</strong> categories you created from <strong>WordPress Media Library Folders</strong> plugin.
sv: Vi fann att du har <strong>(%1$s)</strong> kategorier du skapat från <strong>WordPress Media Library Mappar</strong> plugin.

en: WP Media folder by Joomunited
sv: WP Media mapp av Joomunited

en: We found you have <strong>(%1$s)</strong> categories you created from <strong>WP Media folder</strong> plugin.
sv: Vi hittade du har <strong>(%1$s)</strong> kategorier som du skapat från <strong>WP Media mapp</strong> plugin.

en: WP Real Media Library by devowl.io GmbH
sv: WP Real Media Library av devowl.io GmbH

en: We found you have <strong>(%1$s)</strong> categories you created from <strong>WP Real Media Library</strong> plugin.
sv: Vi hittade du har <strong>(%1$s)</strong> kategorier som du skapat från <strong>WP Real Media Library</strong> plugin.

en: HappyFiles by Codeer
sv: HappyFiles av Codeer

en: We found you have <strong>(%1$s)</strong> categories you created from <strong>HappyFiles</strong> plugin.
sv: Vi fann att du <strong>har %1$s ( )</strong> kategorier du skapat från <strong>HappyFiles</strong> plugin.

en: Each user has his own folders?
sv: Varje användare har sina egna mappar?

en: Clear all data
sv: Rensa alla data

en: This action will delete all FileBird data, FileBird settings and bring you back to WordPress default media library.
sv: Denna åtgärd kommer att ta bort alla FileBird data, FileBird inställningar och ta dig tillbaka till WordPress standard mediabibliotek.

en: Clear
sv: Rensa

en: Import from old version
sv: Importera från gammal version

en: By running this action, all folders created in version 3.9 & earlier installs will be imported.
sv: Genom att köra den här åtgärden importeras alla mappar som skapats i version 3.9 & tidigare installationer.

en: It seems you don't have any valid FileBird license. Please <a href="https://ninjateam.org/support" target="_blank">contact support</a> to get help or <a href="https://1.envato.market/Get-FileBird" target="_blank">purchase a FileBird license</a>
sv: Det verkar som om du inte har någon giltig FileBird-licens. Kontakta <a href="https://ninjateam.org/support" target="_blank">supporten för</a> att få hjälp eller <a href="https://1.envato.market/Get-FileBird" target="_blank">köpa en FileBird-licens</a>

en: Oops! Activation failed.
sv: hoppsan! Aktiveringen misslyckades.

en: Choose folder:
sv: Välj mapp:

note: Description of the plugin/theme
en: Organize thousands of WordPress media files into folders/ categories at ease.
sv: Organisera tusentals WordPress-mediefiler i mappar/ kategorier till mods.
